Solarna elektrana je inovativni sustav koji koristi solarne panele za pretvaranje sunčeve svjetlosti u električnu energiju. Koriste se u kućanstvu ali i za poslovne subjekte. Ovaj ekološki prihvatljiv izvor energije sve je popularniji zbog svoje održivosti i sve pristupačnijih tehnologija. Sastoji se od nekoliko ključnih komponenti:
Svaka komponenta ima specifičnu funkciju:
Solarni paneli su srce solarne elektrane. Sastoje se od fotonaponskih ćelija koje pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju. Obično se postavljaju na krovove kuća kako bi maksimalno iskoristili sunčevo zračenje tijekom dana. Bez obzira što je solarna tehnologija prisutna već desetljećima na tržištu, industrija proizvodnje solarnih panela u posljednjih 5 godina obara rekorde u povećanju efikasnosti solarnih panela. Gledajući izvana neki objekt, najlakše ćemo uočiti solarnu elektranu po panelima jer su obično vidljivi, za razliku od nekih drugih dijelova solarne elektrane.
Inverter je uređaj koji pretvara istosmjernu struju (DC), proizvedenu solarnim panelima, u izmjeničnu struju (AC) koju možete koristiti u kućanstvu. Obično se nalazi blizu glavnog električnog panela. To je kritičan dio solarne elektrane jer omogućuje korištenje proizvedene energije na praktičan i siguran način. Inverteri se često nalaze unutar kuće, pored električnog panela ili u garaži, kako bi bili lako dostupni za održavanje i praćenje njihovog rada.
Sustav za montažu je skup nosača i okvira koji omogućuju sigurno pričvršćivanje solarnih panela na krov ili tlo koje često nazivamo podkonstrukcijom. Sustav za montažu mora biti dobro projektiran kako bi izdržao vremenske uvjete i osigurao optimalan kut za prikupljanje sunčeve svjetlosti. Tipično se sastoji od metalnih nosača i okvira koji se montiraju na krov ili na tlo, ovisno o postavkama solarne elektrane.
Solarni baterijski sustav (ukoliko je potreban) pohranjuje električnu energiju za korištenje tijekom noći ili kada je sunčeva svjetlost slaba. Vrlo često se baterijski sustav koristi i kao backup napajanje, u slučaju ispada javne električne mreže. Ovi sustavi se obično nalaze u podrumu ili garaži. Baterijski sustavi moraju biti dobro ventilirani i lako dostupni za održavanje.
Kontroler punjenja (ukoliko se koriste baterije) regulira protok električne energije iz panela u bateriju i sprječava preopterećenje. Često je smješten u blizini baterijskog sustava ili je dio BMS (Battery Management System) u paketu s baterijskim modulom.
Električni kabeli i spojni elementi su esencijalni za siguran i učinkovit prijenos električne energije kroz sustav. Ovi kabeli su važni za prijenos električne energije od solarnih panela do invertera, baterija i konačno do vaših kućanskih uređaja. Oni moraju biti visoke kvalitete kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost cijelog sistema. Kabeli i spojni elementi su obično skriveni ali su presudni za povezivanje svih dijelova solarne elektrane. Kabeli koji se koriste za DC (istosmjerni) prijenos struje/napona nisu po sastavu jednaki kao za DC (izmjenični) dio elektrane.
Ovo su bile osnovne komponente solarne elektrane, te smo pojasnili njihovu funkciju u stvaranju održive energije za kućanstvo. Svaka komponenta igra ključnu ulogu u pretvaranju i isporuci čiste energije iz sunčeve svjetlosti, čineći solarnu elektranu pouzdanim i ekonomski prihvatljivim izvorom energije.