Solarna energija je sve popularniji izvor obnovljive energije, a ključna komponenta u korištenju solarne energije je fotonaponski panel. Efikasnost fotonaponskih panela mjeri se postotkom svjetlosne energije koji se pretvara u električnu energiju. Da bismo razumjeli ovu efikasnost, važno je znati kako se ona računa. Na primjer, ako panel prima 1000 vat-sati (Wh) sunčeve svjetlosti i pretvori 210 Wh te energije u električnu energiju, njegova efikasnost je 21%.
Na efikasnost fotonaponskih panela utječe nekoliko faktora. Prije svega, to su materijali od kojih su paneli napravljeni, jer neki materijali bolje apsorbiraju sunčevu svjetlost. Također, važne su klimatske i vremenske prilike, kao i kut postavljanja panela prema Suncu. Prljavština i nakupljanje prašine mogu smanjiti efikasnost, kao i temperatura – paneli su efikasniji u hladnijim uvjetima.
Postoje razne vrste panela, a najčešće se koriste monokristalni, polikristalni i tankoslojni paneli. Monokristalni su najučinkovitiji, ali i najskuplji, dok su tankoslojni paneli najjeftiniji ali s najnižom efikasnošću.
Recimo da je današnji vijek trajanja 25-30 godina na koje proizvođači daju garanciju i proveli su istraživanja koja mogu predvidjeti pad efikasnosti. To nikako ne znači da paneli neće trajati i duže. Garancija na efikasnost solarnih panela se zapravo sastoji od dvije komponente, s različitim vremenskim trajanjem.
Svi fotonaponski paneli gube na efikasnosti s vremenom, što znači da za istu osunčanost proizvode nešto manje električne energije svake godine. Obično se koristi parametar za linearni pad efikasnosti koji je u prosjeku 0,5-0,8% godišnje. Na prikazanom grafu, linearni pad počinje u prvoj godini i obično iznosi 1-2%. Nakon toga paneli nastavljaju gubiti na efikasnosti 0,5-0,8% godišnje.
Ovdje smo gledali vremenski horizont od 25 godina gdje se investicija već odavno isplatila, a cijena električne energije gotovo pa zasigurno višestruko poskupjela. Do degradacije efikasnosti dolazi usljed mehaničkih i električkih gubitaka panela, uključujući sve materijale od kojih se panel sastoji.
Za dugoročno ispravan rad solarnih panela bitno je redovito održavanje i čišćenje, kao i pravilna instalacija koja uključuje dobru ventilaciju kako bi se izbjeglo pregrijavanje.
Na hrvatskom i europskom tržištu, najčešća efikasnost komercijalnih fotonaponskih panela kreće se između 18% i 23%. Ovaj raspon efikasnosti omogućava solidan povrat investicije za većinu korisnika, uzimajući ili ne u obzir dostupne subvencije i poticaje za korištenje obnovljivih izvora energije.
Na ovom videu možete saznati više o ulaganjima kineskih proizvođača (Longi) u solarne tehnologije, najnovijim rekordima u efikasnosti solarnih panela i koja je vjerojatnost za masovnu proizvodnju u skorije vrijeme.
Zaključno, efikasnost fotonaposnkih panela ključan je faktor pri odabiru pravog sistema za dom ili poslovanje. Naravno, veća efikasnost znači i veću cijenu ali i to se promatra u konkretnom primjeru. Kućne solarne elektrane su ‘odijela po mjeri‘. Ponekad veća površina krova koja ima idealnu orijentaciju panela može voditi do izbora panela sa nešto manjom efikasnošću ali i nižom cijenom cjelokupnog rješenja. Iako trenutno postoji mnogo varijacija i mogućnosti, tehnološki napredak i istraživanja nastavljaju poboljšavati performanse i smanjivati troškove, čineći solarnu energiju sve dostupnijom i održivijom opcijom za budućnost. Izgradnja solarne elektrane spada u kategoriju dugoročnih investicija, te prije same odluke dobro je da se savjetujete sa iskusnim stručnjacima u industriji prilikom odabira panela.